video

Titanlegeringsdeler for medisinsk utstyr

Et spinalimplantat frakturerer ved 14 000 belastningssykluser under PMDA-tretthetstesting. Dine 8-måneders markedsinngangsboder i Japan. Verktøyet på € 340 000 står stille. Grunnårsak: 0,03 mm gjengeveggavvik fra 3-akset CNC — burde vært 5-akset. Dette er forskjellen mellom en leverandør som siterer "titandeler" og en som forstår ASTM F136 kornflyt for bærende implantater. China Super Tech Co., Ltd. produserer denne utmerkelsen.

  • produkt introduksjon

Hvorfor titan gir det stål ikke kan

Titan gir en kombinasjon som ingen rustfritt stål eller kobolt-krom kan replikere: biokompatibilitet som passerer ISO 10993 cytotoksisitet, styrke-til-vekt 40 % høyere enn 316L, og elastisitetsmodul (110 GPa for Ti-6Al-4V) nærmere GPa1-korsta-in-bone-stål (1-4V) 193 GPa - reduserende stressskjerming som forårsaker benresorpsjon.

For produsenter av medisinsk utstyr i Tyskland, Japan, India og Sørøst-Asia er titan en regulatorisk forutsetning, ikke et materialvalg. EU MDR Klasse IIa+ implantater krever ISO 10993-1:2018. Japans PMDA krever MHLW-varsling 169. Indias CDSCO følger IMDR-reglene. Alle tre refererer til ISO 5832-3 for Ti-6Al-4V - og alle tre avviser materiale uten.

ASTM F136 vs F1472 vs F67: Karaktervalg

ASTM F136 / ISO 5832-3 (Ti-6Al-4V ELI, Grade 23) er førsteklasses kvalitet for lastbærende implantater - hoftestammer, lårbenskomponenter i kne, ryggmarg, tannimplantater. ELI-betegnelsen begrenser oksygen til 0,13 % (mot 0,20 % i grad 5), reduserer overgangen til seig til sprø og øker bruddseigheten med 20 %. For implantater som overlever 10+ millioner belastningssykluser in vivo, er dette ikke akademisk.

Eiendom

F136 (klasse 23 ELI)

F1472 (klasse 5)

F67 (klasse 2 CP)

Standard

ASTM F136 / ISO 5832-3

ASTM F1472

ASTM F67 / ISO 5832-2

Søknad

Lastbærende-implantater

Kirurgiske instrumenter

Ikke-lastbærende-implantater

Yield Strength (MPa)

Større enn eller lik 795

Større enn eller lik 860

Større enn eller lik 275

UTS (MPa)

Større enn eller lik 860

Større enn eller lik 930

Større enn eller lik 345

Forlengelse (%)

Større enn eller lik 10

Større enn eller lik 10

Større enn eller lik 20

Vanlig fallgruve: leverandører siterer "Ti-6Al-4V" uten å spesifisere ELI vs non-ELI. For medisinske implantater er kun F136 (ELI) akseptabelt. F1472 (grad 5) er for ikke-implantatlastbærende-applikasjoner som kirurgiske instrumenthåndtak. ASTM F67 / ISO 5832-2 (Klasse 2 CP) er arbeidshesten for ikke-bærende implantater – beinplater, skruer, kraniale netting. TiO₂-passiveringslaget gir korrosjonsmotstand 3× høyere enn 316L i fysiologiske miljøer. Hvert parti må inneholde EN 10204 3.1-sertifikat, ASTM E8-strekkrapport og kornstørrelse i henhold til ASTM E112 (mindre enn eller lik ASTM 6 for smidd stang). Bunnlinjen: hvis sertifikatet ikke spesifiserer ELI, anta at det ikke er det.

Hvordan 5-akset CNC reduserer geometriske defekter

Produksjonsgeometri er der leverandørene skiller. Medisinske titandeler mislykkes av to årsaker: materialdefekter (sporbar til smelting) og geometriske defekter (sporbar til maskinering). Et tibialbrett har buet leddflate (radius 30-60 mm), kjøl med underskjæringer og 4 skruehull i 15-25 grader fra vertikalen. På 3-akset CNC trenger dette 4 oppsett - hver legger til ±0,02 mm, kumulativt ±0,08 mm. På 5-akser, 1 oppsett, totalt ±0,02 mm.

The math doesn't lie. A tibial tray with 0.08mm mismatch causes micromotion >150 mikron under belastning - terskelen der fibrøst vev kapsler inn implantatet i stedet for beininnvekst. Implantatet svikter ved 3-5 år i stedet for 15-20. Det er kostnaden for å spare 30 % på maskinering.

Toleranse og overflatespesifikasjoner

Evne

3-akset CNC

5-akse (China Super Tech)

Klinisk påvirkning

Posisjonstoleranse

±0,08 mm

±0,02 mm

Presisjon av implantattilpasning

Overflatefinish (Ra)

0.8-1.6 μm

0.2-0.4 μm

Reduserer bakteriell vedheft

Funksjonskompleksitet

2.5D geometrier

Full 3D + underskjæringer

Matcher anatomisk design

Antall oppsett

4+ oppsett

1 oppsett

Eliminerer kumulativ feil

Trådnøyaktighet

6g klasse

4t klasse

Eliminerer låseskruespill

Overflateruhet (Ra) er den mest siterte spesifikasjonen, men minst diagnostisk. En overflate kan ha Ra 0,4 μm og fortsatt skjule 50 μm mikro-sprekker fra matt verktøy. For implantatoverflater betyr Rz (mindre enn eller lik 3,2 μm ikke-artikulerende) og gjenværende spenning (kompressiv 200-400 MPa foretrukket) mer enn Ra alene. China Super Tech overvåker verktøyslitasje hver 8. del via kraftføling, opprettholder kjølevæskens pH 8,5-9,5, og påfører etterbearbeiding syreetsing i henhold til ASTM B600.

Hva regulatoriske veier krever etter marked

Reguleringskravene varierer sterkt mellom Tyskland, Japan, India og Sørøst-Asia. Tyskland krever CE-merking under EU MDR 2017/745. For Klasse IIb implanterbart titan gjennomgår et meldt organ (TÜV SÜD, BSI, DEKRA) teknisk dokumentasjon i henhold til vedlegg II. Leverandøren leverer EN 10204 3.1-materialsertifikater, biokompatibilitet i henhold til ISO 10993-5 og 10993-10, behandlingsvalidering (IQ/OQ/PQ) og risikostyring i henhold til ISO 14971. Tidslinje: 12-18 måneder.

Krav til Japan, India og Sørøst-Asia

Japan godtar ikke CE-merking eller FDA 510(k). Utenlandske produsenter utnevner en innehaver av markedsføringstillatelse (MAH) og sender til PMDA under MHLW Notification 169. PMDA krever fabrikksertifikater med varmebehandlingsregistreringer, pluss JIS T 0301 korrosjonstestdata - Japan-spesifikke, sjelden tilgjengelig fra europeiske leverandører. Tidslinje: 10-14 måneder for klasse III.

Indias CDSCO krever registrering under MDR 2017. For klasse C/D-implantater er en indisk autorisert representant obligatorisk. Materialsertifikater skal være attestert og apostillet. Sørøst-asiatiske markeder varierer: Singapore HSA aksepterer CE-merking direkte (raskeste, 3-6 måneder). Malaysia MDA krever lokal registrering pluss CE. Indonesia BPOM krever lokale kliniske forsøksdata for klasse C+ (lengst, 18-24 måneder). Thailand FDA godtar CE + ISO 13485. Vietnam MOH krever lokal distributørlisens. Den røde tråden for alle: ISO 13485-produsentsertifisering, full sporbarhet (EN 10204 3.1 eller tilsvarende) og biokompatibilitet i henhold til ISO 10993-serien.

 

FAQ

Spørsmål: Hva er ASTM F136 og hvorfor betyr det noe for medisinske implantater?

A: ASTM F136 spesifiserer Ti-6Al-4V ELI (grad 23) for kirurgiske implantater. ELI-graden begrenser oksygen til 0,13 %, og øker bruddseigheten med 20 % over grad 5. For implantater som overlever 10M+ belastningssykluser, er F136 den eneste akseptable spesifikasjonen.

Spørsmål: Hvilken overflatefinish kan du oppnå på titanimplantatoverflater?

A: Ra 0.2-0.4 μm on 5-axis CNC, with Rz <=3.2 μm. Post-machining acid etching per ASTM B600. Residual stress verified compressive 200-400 MPa. Surface integrity report included with every lot.

Spørsmål: Leverer du EN 10204 3.1-sertifikater for tyske meldte organer?

A: Ja. Sertifikater inkluderer varmetall, kjemisk analyse (ICP-OES), mekaniske egenskaper (ASTM E8), inklusjonsvurdering (ASTM E45), kornstørrelse (ASTM E112). TÜV SÜD og BSI har akseptert disse for MDR tekniske filgjennomganger siden 2019.

Hvordan anskaffelsesarbeidsflyt bestemmer partifrigivelse

Anskaffelsesarbeidsflyt avgjør om ditt første parti består innkommende inspeksjon. Hvert trinn produserer dokumentasjon som faller direkte inn i MDR-teknisk fil, PMDA-applikasjon eller CDSCO-dossier. Dokumentasjonen er innebygd i produksjonen, ikke en egen leveranse. Her er 7-trinnsprosessen vi kjører for hver medisinsk titanbestilling.

1. RFQ med tegninger → 24-timers tilbud (materialkvalitet, toleranse, mengde, ledetid per ASTM F136)

2. Materialbekreftelse → reservasjon av varmeparti + EN 10204 3.1 forhåndsvisning fra ATS Kina

3. Prototype (50 stk) → 5-akset CNC-validering + Zeiss CMM-rapport (15 dimensjoner per AS9102)

4. Første artikkelinspeksjon → FAI i henhold til AS9102 (godkjent av EU/JP/IN-regulatorer)

5. Produksjon (500+ stk) → i-prosessinspeksjon hver 25. del + AQL 1.0 i henhold til ISO 2859

6. Frigivelse av parti → samsvarssertifikat + batch-post + sporbarhetsmatrise i henhold til ISO 13485

7. Forsendelse → nitrogen-renset emballasje i henhold til ASTM D4169, temperaturdatalogger på forespørsel

Hvorfor China Super Tech gir dokumentasjon som overlever gjennomgang

China Super Tech Co., Ltd. (moly-tungsten.com) leverer titanlegeringsdeler til produsenter av medisinsk utstyr i 27 land. Vår titandrift kjører 5-akse DMG MORI og Mazak maskineringssentre, med metrologi fra Zeiss CMM og Keyence optiske komparatorer. Materialinnkjøp validert gjennom ATS (Kina) og SGS (Japan). ISO 9001:2015-sertifisert, ISO 13485:2016 pågår (Q1 2026).

Vi konkurrerer ikke på pris. 3-aksebutikker i Wenzhou som er 30 % lavere. Vi konkurrerer på dokumentasjon som overlever din gjennomgang av varslet organ, PMDA-spørsmål og intern kvalitetsrevisjon. Høres dyrt ut? Det er det ikke. Et avvist materialsertifikat koster 10× mer i tidslinjeforsinkelse. Gjør regnestykket.

Be om en gratis prøvepakke (F136 + F67-kuponger med EN 10204 3.1-sertifikater) - sendt DHL innen 48 timer, uten kostnad, ingen forpliktelse for kvalifiserte produsenter av medisinsk utstyr. Send tegninger til [email protected] for et 24-timers tilbud med full forhåndsvisning av dokumentasjon.

 

 

 

 

 

 

 

Populære tags: titanlegeringsdeler for medisinsk utstyr, Kina titanlegeringsdeler for medisinsk utstyr produsenter, leverandører, fabrikk

Sende bookingforespørsel

(0/10)

clearall