Hvordan velge titankomponenter for verktøy-skala solar-prosjekter

Jul 22, 2026|

Hvordan velge titankomponenter for verktøy-skala solar-prosjekter

En solfarm i nytte-skala varer i 25-30 år. Monteringsstrukturer, sporingskomponenter og kjølesystemer møter UV-nedbrytning, saltspray, fuktighetssykling og jordkorrosjon hver dag i denne levetiden. Titanlegeringskomponenter for solenergiutstyr koster 3-5 ganger mer enn galvanisert stål på forhånd, men de krever ikke omgalvanisering, ommaling eller utskifting i løpet av prosjektets livssyklus. Denne veiledningen dekker karaktervalg (klasse 2 vs. klasse 5 vs. grad 7), regionale spesifikasjoner for Tyskland/Japan/India/Sørøst-Asia, og de 7 bekreftelsesdokumentene du kan be om fra leverandøren din før du legger inn en bestilling.

Hvor Titanium passer i Utility-Scale Solar

I -bruksskala solenergiprosjekter brukes titan i tre komponentkategorier: monterings- og strukturell maskinvare, solcellesporingsmekanismer og kjøle-/varmeoverføringssystemer. Ikke alle komponenter rettferdiggjør titan-materialet får sin plass der galvanisert stål eller aluminium når levetidsgrensene før prosjektets 25-årige PPA-periode utløper.

Beslutningen kommer ned til én variabel: gjenanskaffelseskostnad under drift. Hvis utskifting av en komponent krever demontering av arrays, avstengning av omformere eller sending av mannskaper til eksterne steder, overstiger livssykluskostnaden for billigere materialer titans forhåndskostnad. Hvis komponenten er lett tilgjengelig og kan byttes ut, er galvanisert stål eller aluminium fortsatt det økonomiske valget.

Komponenter som garanterer titan: sporarmer (syklisk belastning + eksponering), festemidler for kystmontering (kloridangrep på sinkbelegg) og kjølesløyferør i anlegg for konsentrert solenergi (CSP) hvor kjølevæskekjemi angriper karbonstål. For disse bruksområdene gir titanlegeringskomponenter for solenergiutstyr den levetiden som stål og aluminium ikke oppnår.

Karaktervalg: klasse 2 vs klasse 5 vs klasse 7

Tre titankvaliteter dekker 95 % av solenergiinfrastrukturapplikasjonene. Forskjellen er ikke kvalitet-det er kjemi og mekaniske egenskaper tilpasset spesifikke belastninger og miljøer.

Eiendom

Klasse 2 (CP)

Grad 5 (Ti-6Al-4V)

Karakter 7 (Ti-0.2Pd)

ASTM standard

B348/B338

B348/B381

B348/B338

Strekkstyrke (MPa)

345

950

345

Yield Strength (MPa)

275

880

275

Korrosjonsmotstand

Bra (generelt)

Bra (generelt)

Superior (Cl⁻ + syre)

Beste solenergiapplikasjon

Montering, kjølerør

Sporarmer, konstruksjonsbraketter

Kystfester, varmevekslere

Relativ kostnad

Grunnlinje

+40-60%

+80-120%

Grad 2 er kommersielt rent titan. Den håndterer generell atmosfærisk korrosjon og rene vannkjølesløyfer. For montering av skinner og ikke-last-bærende strukturelle komponenter, gir klasse 2 tilstrekkelig styrke til den laveste titanprisen. Flytegrense 275 MPa (per ASTM B348) overgår typiske vindlastkrav for faste-tiltmonteringssystemer.

Klasse 5 (Ti-6Al-4V) er legeringen av romfartskvalitet. Aluminium- og vanadiumtilsetninger øker strekkstyrken til 950 MPa-3x høyere enn grad 2. Solar-tracker-armer sykler tusenvis av ganger per dag etter solen; denne utmattelsesbelastningen krever Grad 5s høyere styrke. Bruk av grad 2 i en sporerarm risikerer tretthetssprekker ved stresskonsentrasjoner innen 5-8 år.

Grad 7 legger til 0,15-0,25 % palladium. Palladium forskyver korrosjonspotensialet, og muliggjør passiv filmheling i klorid-rike og sure miljøer. For solfarmer ved kysten innenfor 5 km fra saltvann, forhindrer Grade 7 festemidler og varmevekslerrør sprekkkorrosjon ved gjengerøtter og rør-til-rørplateskjøter – de to stedene der Grad 2 til slutt faller.

Regional spesifikasjon: Tyskland, Japan, India, Sørøst-Asia

Geografi driver valg av titankvalitet gjennom to kanaler: atmosfærisk kloridbelastning og jordkjemi. Den samme solfarmdesignen krever forskjellige materialspesifikasjoner avhengig av hvor den er bygget.

Tyskland:Prosjekter i innlandet-skala i Bayern og Brandenburg står overfor lav klorideksponering (ISO 9223 kategori C2-C3). Grad 2 titan er tilstrekkelig for montering av maskinvare. Kystprosjekter langs Nordsjøen og Østersjøen følger samme kloridprotokoll som Japan-Grade 7 for festemidler innenfor 5 km fra kystlinjen. Tyske BImA- og TÜV-inspektører krever full materialsertifisering (EN 10204 Type 3.1) for konstruksjonskomponenter, inkludert titan.

Japan:Det meste av-nytteskala solenergi i Japan ligger innenfor 10 km fra kysten. Typhoon-drevet saltspray leverer kloridbelastninger på 15-60 mg/m²/dag (ISO 9223 kategori C4-C5) i stormsesongen. Grad 7 er standard for festemidler og synlige konstruksjonsforbindelser. Sporarmer på kystområder bruker grad 5 for styrke, med grad 7 fester på samlingspunkter. JIS H 4600 (titanplate/plate) og JIS H 4607 (titanrør) er de japanske standardene som tilsvarer ASTM B348/B338-bekrefter hvilken standard leverandøren din sertifiserer til.

India:Ørkenprosjekter i Rajasthan og Gujarat står overfor høy UV- og termisk sykling (–5 grader til 50 grader daglig svingning), men minimal klorideksponering-Klasse 2 er tilstrekkelig. Kystprosjekter i Tamil Nadu og Gujarat (Khambhatbukta) krever grad 7 av samme grunner som Japan. Indias BIS-sertifisering aksepterer ASTM- og JIS-standarder; bekreft aksept med din EPC-leverandør før du spesifiserer.

Sørøst-Asia:Tropisk luftfuktighet (75-90 % RF året-rundt) pluss kystkloridbelastninger gjør Sørøst-Asia til det mest aggressive miljøet for monteringsutstyr for solenergi. Prosjekter i Vietnam, Thailand, Indonesia og Filippinene innenfor 10 km fra kysten bør spesifisere grad 7 for alle synlige festemidler og grad 5 for sporarmer. Innlandsprosjekter (Nordøst-Thailand, Nord-Vietnam) kan bruke Grade 2 for fastmontering. Monsunsesongen gir 3-6 måneder med kontinuerlig våt-tørr-sykling som akselererer nedbrytning av belegg på galvanisert stål-titans passive oksidfilm, som ikke brytes ned under disse forholdene.

Søknad-om-kartlegging av karakterer

Følgende tabell kartlegger vanlige-bruksskala solenergikomponenter til anbefalte titankvaliteter basert på belastningstype og eksponeringsmiljø:

Komponent

Anbefalt karakter

Hvorfor

Monteringsskinner

Karakter 2

Tilstrekkelig styrke, lavest pris, generell atmosfærisk korrosjon OK

Tracker drivarmer

Grad 5

Høy utmattelsesstyrke for flytting av last, 3 ganger sterkere enn CP-kvaliteter

Kystfester

7. klasse

Pd-tilsetning motstår korrosjon av kloridspalter ved gjengegrensesnitt

Kjølevarmevekslerrør

Klasse 2 eller 7

Grad 2 for rent vann; Grad 7 hvis kjølevæsken inneholder klorider

7 dokumenter å be om før bestilling

En titanleverandør uten full sertifisering selger metall med etikett. Be om disse dokumentene før du legger inn en produksjonsordre:

1. Materialtestsertifikat (EN 10204 Type 3.1 eller ASTM A960)-med varmetall, kjemisk sammensetning og mekaniske egenskaper

2. ASTM B348 (bar) eller B338 (rør) eller B381 (smiing) samsvar-ikke bare "titanium" på fakturaen

3. Intergranulære korrosjonstestresultater (ASTM G67 for Ti-kvaliteter) hvis påføringen involverer sure medier

4. Dimensjonell inspeksjonsrapport med CMM-data for maskinerte komponenter-toleranser i henhold til ISO 2768-mK med mindre annet er spesifisert

5. Spesifikasjon av overflatefinish (Ra-verdi) med målemetode-kritisk for komponenter i roterende eller glidende kontakt

6. ISO 9001 sertifisering for kvalitetsstyringssystem-ikke en bedriftslisens, selve QMS-sertifikatet

7. Opprinnelseslandssertifikat og sporbarhet for råmateriale-titan svampkilde påvirker interstitielt oksygeninnhold

Dersom en leverandør ikke oppgir punkt 1-3, er materialkarakteren på tilbudet ukontrollerbar. Du kjøper metall med etikett, ikke sertifisert titan.

Kostnadslogikk: Forhåndskostnader vs livssyklusbesparelser

Titan koster 3-5 ganger mer enn varm-galvanisert stål per kilo. Men sammenligningen er ikke per kilo-det er per år av levetid.

En monteringsskinne i galvanisert stål i et kystmiljø i Sørøst-Asia krever re-galvanisering eller utskifting ved år 10-12. Erstatningskostnaden inkluderer: materiale, arbeid, krantilgang, demontering av array og tap av energiproduksjon under nedetid. I en 100MW solfarm koster det å erstatte 5000 monteringsskinner $180 000-250 000 i materialer og arbeid alene - før man teller tapte generasjonsinntekter.

En titanskinne av klasse 2 med tilsvarende lastekapasitet koster 4 ganger mer på forhånd, men krever null vedlikehold over 25 år. Krysningspunktet der titans livssykluskostnad slår galvanisert stål er år 12-14 i kystmiljøer, år 18-20 i innlandsmiljøer. For en 25-årig PPA er titan billigere på livssyklusbasis i alle kystnære eller høyfuktige steder.

Denne beregningen gjelder ikke for miljøer med lavt-kloridnivå i innlandet der galvanisert stål når 20+ års levetid. På disse stedene øker kostnadene ved å spesifisere titan uten å tilføre verdi.

FAQ

Kan jeg bruke grad 2 titan i stedet for grad 5 for sporarmer for å spare kostnader?

Nei. Sporarmer opplever syklisk tretthet belastning-tusenvis av sykluser per dag når serien følger solen. Grad 2s flytegrense (275 MPa per ASTM B348) er utilstrekkelig for vedvarende utmattelsesbelastning. Grad 5 (Ti-6Al-4V, kapasitet 880 MPa) er spesifisert for utmattelseskritiske komponenter. Bruk av grad 2 risikerer initiering av utmattelsessprekker ved spenningskonsentrasjonspunkter innen 5-8 år.

Hvordan er titan sammenlignet med aluminium for solcellemontering?

Aluminium 6061-T6 har en flytestyrke på 276 MPa-nesten identisk med grad 2 titan. Begge motstår atmosfærisk korrosjon. Forskjellen er i aggressive miljøer: aluminium lider av gropkorrosjon i kloridmiljøer (kyst, avisningssalt), mens titans passive film forblir stabil. For steder i innlandet er aluminium mer kostnadseffektivt. For kystnære steder gir titan lengre levetid.

Hvilken overflatefinish trenger jeg for solcellekomponenter i titan?

For statiske monteringskomponenter: Ra 3,2 µm er tilstrekkelig. For paringsflater i sporingsmekanismer: Ra 1,6 µm eller bedre for å forhindre gnaging. Titangaller mot titan under glidende kontakt-spesifiserer ulike materialpar (titan vs herdet stål eller titan vs PTFE-forede bøssinger) ved glidende grensesnitt.

Kan jeg sveise solcellekomponenter i titan på-stedet?

Ikke anbefalt. Titansveising krever inertgassskjerming (TIG med argon-rensing) på både sveiseflaten og rotsiden. Feltforhold oppfyller sjelden krav til renslighet og skjerming. Pre-produser titanmontasjer på fabrikken og send som boltede/sveisede under-underenheter. Hvis feltsveising er uunngåelig, spesifiser ISO 3834 sveiseprosedyrekvalifisering og etter-sveisefargeinspeksjon (sølv/halm=akseptabelt; blå/lilla=oksidasjon, avvis).

Spesifiser dine titankomponenter

Send dine komponenttegninger, nødvendig titankvalitet og prosjektplassering. Du vil motta et verifisert materialspesifikasjonsark med ASTM-samsvar, mekaniske egenskaper og dimensjonstoleranser innen 24 timer.

E-post:sales@moly-tungsten.com| WhatsApp/telefon: +86 134 3633 4453

---

China Super Tech Co., Ltd. (moly-tungsten.com) - 11 år med produksjon av titan-, wolfram- og molybdenkomponenter. ISO 9001 sertifisert. Betjener solenergi-, halvleder-, medisinsk- og olje- og gassindustrien over hele Tyskland, Japan, India og Sørøst-Asia.

Kontakt: sales@moly-tungsten.com|+86 134 3633 4453|Wangjing Science and Technology Park, Beijing, Kina

Sende bookingforespørsel